Dobrý den, dnes je úterý 7. července 2020  svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
5.2.2010
Na svahu zprovozní letní kino

Nová bobová dráha, čtyřsedačková lanovka, vinný sklep i znovuzprovoznění letního kina. Takových atrakcí se mají dočkat Zlíňané na zdejším lyžařském svahu do dvou let

Některé z nich plánuje stihnout jeho provozovatel Michal Cepek dokonce v tomto roce. Čeká jej však ještě řada jednání s radnicí i památkáři.

Společnost, které šéfujete, koupila sportovní areál teprve před rokem. Přesto už prošel od té doby řadou změn.

K tomu, aby se nám podařilo kdysi vyhledávané místo ve Zlíně znovu oživit, byly úpravy nutné. Nejdříve jsme museli svah kompletně vyčistit, opravit vlek, elektřinu i zbudovat příjezdovou komunikaci. Potom jsme začali řešit, jak postavit svah na nohy. Najali jsme si projektanty, kteří přepracovali projekt někdejšího nájemce, a areál včetně dětského parku rozšířili. Letos jsme potom zprovoznili novou dráhu pro snowboardisty s vlastním vlekem. Koupili jsme také novou rolbu, opravili chodníky, bufet a budovu vybavili pergolou, aby bylo lidem tepleji.

Co bylo pro vás nejnáročnější?

Narovnat veškeré právní vztahy, které zůstaly po bývalé firmě. Někdejší nájemci totiž skončili v konkurzu se spoustou dluhů. Do svahu jsme investovali desítky milionů korun, přičemž část představovaly i pohledávky. Jednoduché ale nebylo ani nakreslit projekt. Vycházeli jsme ze staršího, ale ten obsahoval spoustu chyb.

Nyní chystáte další. Jaké novinky v areálu plánujete?

Chceme ještě rozšířit lyžařský svah směrem nahoru asi o dvě stě metrů, samozřejmě včetně dětského parku i snowparku. Nevyhovující vlek zdemontujeme a postavíme dvoumístnou kotvu. Přibude i další dětský a snowboardový vlek. Rádi bychom také postavili čtyřsedačkovou lanovku. V březnu se navíc chytáme vypsat veřejnou soutěž na projekt rozhledny na Barabáši, a plánujeme i bobovou dráhu v délce 1600 metrů, která by měla jít lesem. Byla by jedna z nejdelších v republice. A uvažujeme také o dětské lezecké stěně.

Vaše záměry budou tedy znamenat jistý zásah do krajiny. Jak se k nim staví úředníci?

Nejedná se podle mě o velký zásah a se všemi dotčenými orgány o něm chceme diskutovat, abychom docílili souladu. Nikdo nás ale třeba do dnešního dne neupozornil na Gahurův prospekt. Nechceme příliš zasahovat do krajiny, ale lidé by si měli uvědomit, že takové turistické centrum přinese prospěch nejen městu, ale i všem soukromníkům. Návštěvníci budou využívat hotely, chodit za kulturou, utrácet za benzín. Magistrátu projekt každopádně kompletně představíme. Nyní usilujeme o změnu územního plánu.

Podle některých jsou vaše plány hodně odvážné.

Vím. Někteří skeptici už teď tvrdí, že je projekt megalomanský, a takový areál nebudeme moci udržet při životě. Já ale říkám, že není. Když jsem přišel v roce 2008 do Zlína, všichni se mi smáli, že rozpumpovat areál je nemožné. A jak vidíte, možné to je, ovšem tvrdou prací. Stojí za tím tisíce hodin dřiny a veškerý volný čas a finance. Pokud letos zvládneme všechny přípravné práce, tak příští rok do konce letní sezóny jsme schopni rozšířit areál, postavit čtyřsedačkovou lanovku i bobovou dráhou. Motivací jsou nám tisíce spokojených lidí, které taky vybízíme k diskusi, co na svahu zlepšit.

Čeho by se mohli dočkat už letos?

Ještě v tomto roce určitě vybudování vinného sklepa, který by měl být místem klidu, kde si mohou rodiče odpočinout. Přijdou na kopec, zalyžují si a popijí dobré víno. Měl by to být jakýsi doplněk letního kina, které chceme v červnu nebo červenci zprovoznit a vrátit jej Zlínu. Když se svah v roce 1977 stavěl, tak bylo místní atrakcí. Proto jsme dali svahu i název Areál Josefa Šperky, který byl jeho zakladatelem.

Uvažujeme také o uspořádání nějakých hudebních festivalů v létě, ať už rockových nebo folkových, s čímž souvisí plánované postavení pódia. Tím pádem by byl areál využíván celoročně. Chceme, aby lidé vrátili na kopec život, proto pro ně chystáme i příští týden celovíkendovou­ akci.

Co máte připraveno pro návštěvníky?

Například akci testování lyží. 13. února si mohou lidé zdarma na svahu vyzkoušet několik desítek druhů. Kromě toho pořádáme v neděli snowboardové závody a valentýnskou párty na sněhu.

Marie Šidlová