Dobrý den, dnes je úterý 7. července 2020  svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
10.2.2010
Návrat Zlína k prosperitě začal, obří zóna má investora.

Obří lán bývalého travnatého letiště u Holešova se v úterý oficiálně proměnil v průmyslovou zónu. Získal totiž svého prvního investora.

Není nijak veliký, zato je to firma domácí - otrokovický výrobce kartónových obalů Pokart podepsal se zlínským krajem Deklaraci o porozumění, což je základní smluvní dokument předurčující investici v zóně. Z firem, které o vstup do zóny usilují a jejichž jména zatím nejsou známá, to zatím žádná oficiálně neudělala.

Pokart chce v zóně postavit na dvou hektarech výrobní halu za 40 milionů korun a dát v ní práci sedmdesátce lidí. Stavět by se mělo začít už letos. V kraji, kde nezaměstnanost roste tempem skoro jednoho procenta měsíčně a bez práce je tu už skoro dvanáct lidí ze sta, je i tohle dobrá zpráva.

Osm tisíc lidí dostane práci

Krajští plánovači ze Zlína do zóny vkládají velké naděje a chtějí z ní vykřesat podnikatelského ducha, který je podle nich regionu vlastní, jak dokazují historické příklady Bati a Slušovic. Roku 2015 má dávat práci až osmi tisícům lidí. Se svými 360 hektary jedna z největších v zemi.

Novou investici si pochvaluje i vládní agentura CzechInvest, ketrá se se Zlínským krajem na přípravě zóny tři roky podílela.

"Aktuální trendy ve vývoji investic a zkušenosti třeba z průmyslových zón jako jsou Třinec Baliny nebo Valašské Meziříčí ukazují, že otevření se místním podnikatelům se velmi vyplácí," prohlásil Stanislav Martínek, ředitel Divize Investice agentury CzechInvest.

Právě na podporu místních firem začne Zlínský kraj spolu s univerzitou už letos stavět v zóně vývojové středisko s firemním inkubátorem.

Některým místním lidem se ale nelíbí, že zóna zabrala obrovskou plochu jedné z kvalitnějších půd v republice a že stojí blízko vodních zdrojů.

Karel Toman - aktualne.cz