Dobrý den, dnes je úterý 7. července 2020  svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
8.3.2010
Fatra uvažuje o výrobě limitované retro série hraček

Plastikářská společnost Fatra z Napajedel uvažuje o obnovení tradice výroby hraček. Reaguje tak na úspěšnou a stále aktuální výstavu nafukovacích hraček návrhářky Libuše Niklové, která je k vidění ve zlínském Domě umění.

Plastové hračky Fatra přestala vyrábět v 90. letech minulého století. Libuše Niklová pro ni hračky navrhovala dvacet let, zemřela v roce 1981.

„Na základě velmi kladných ohlasů obchodních partnerů i široké veřejnosti na výstavu zvažujeme možnost obnovení výroby limitované edice nafukovacích hraček v průběhu roku 2010,“ podotkl segmentový vedoucí prodeje Fatry Tomáš Dočkal. Zároveň upřesnil, že vše je v řešení.

Společnost zatím nemá vybrány druhy hraček, které by chtěla v limitované edici zájemcům nabídnout. Na výběru druhů se bude moci podílet i veřejnost, a to formou ankety umístěné na webových stránkách Fatry.

Nadčasový design podnik měnit nehodlá. „Po stránce materiálů a bezpečnosti hračky budou splňovat všechny náročné požadavky současné legislativy. Budou vyrobeny ze zdravotně nezávadné bezftalátové fólie, otestovány a certifikovány,“ doplnil.

Výstavní projekt 200 dm3 dechu, který je od začátku února k vidění ve zlínském Domě umění a zámku, navštívilo do konce února přes dvě tisícovky lidí.

„Toto číslo značí nadprůměrnou návštěvnost a velkou oblibu retrospektivy paní návrhářky Libuše Niklové,“ řekla Jana Nováková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Retrospektiva odhaluje dvacetiletou práci Niklové pro Fatru Napajedla i její návrhy hraček vyráběné v Gumotexu Břeclav, v němž ihned po maturitě zahájila svou kariéru.

Přehlídku ve Zlíně, která se dále přesune do Prahy a Francie, inicioval její syn Petr Nikl – divadelník, výtvarný umělec a autor úspěšného mezinárodního projektu Orbis Pictus. V prostorách zlínského zámku jsou k vidění jeho obrazy, kresby, ilustrace a loutky, znázorňující jeho intimní dialog s matkou.

Výstava ve Zlíně potrvá do 21. března.

ČTK: Zlínský deník