Dobré ráno, dnes je sobota 23. března 2019  svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
17.12.2018
Úspěch mladé návrhářky obuvi

Jana Rosíková, absolventka střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a UTB ve Zlíně oboru design obuvi, uspěla v mezinárodní soutěži studentů a začínajících profesionálních návrhářů obuvi – Global Footwear Design Competition   . Jana mezi více jak 100 účastníky z celého světa nezvítězila, ale její návrh dámské společenské lodičky patří mezi 6 modelů, které, mimo vítěze, mezinárodní porota doporučila odborné i laické veřejnosti k nahlédnutí a pozornosti.

Janin návrh obuvi byl vytvořen virtuálně (stejně jako všechny návrhy soutěže) v programu ShoeMaker firmy Delcam, předního světového tvůrce CAD/CAM aplikací a hlavního pořadatele a sponzora soutěže.

Na Zlínsku stále existují malé i středně velké firmy, které vyrábějí velmi kvalitní obuv, což možná někoho překvapuje. Tito výrobci jsou jako bohatýři, skoro bych řekl donquijotští rytíři, kteří svou kvalitní a poctivou prací pokračují v tradici zlínských obuvníků.

Je příjemné pozorovat, že tu dokonce i dnes vyrůstají mladí lidé s potenciálem, alespoň v míře svého talentu, podloženého velkou pílí a po vzoru zlínské rodiny Baťů, proniknout svou prací do světa.

Po Světlaně Fúskové Tulowitzki, která dnes úspěšně působí jako modelářka v TaylorMade-Adidas Golf Company v Kalifornii, a která prošla v nedávné době podobnými cestami (Střední průmyslová škola kožařská ve Zlíně, UTB ve Zlíně - Inženýrství a hygiena obouvání ) a praxí ve firmě Sophics spojenou s produkty firmy Delcam (zde je ukázka prací světoznámého návrháře Yohjiho Yamamota, na kterých Světlana jako modelářka firmy Adidas spolupracovala), je Jana Rosíková dalším malým příslibem, že kreativní obuvnická tradice ve Zlíně nezanikne.

Josef Horáček