Dobrý večer, dnes je úterý 28. ledna 2020  svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

 • ČÍNA: Toto není chřipka
  Je to trochu déja vu, jak už mi taky napsalo pár čtenářů. Současný vývoj v čínském městě Wuhan poněkud připomíná hned dvě kapitoly z mých knížek: Variola vera! (Zapomenuté příběhy) a Bledý jezdec, bledý kůň (Zapomenuté příběhy 2). Jen holt v reálném světě a bez výhody zpětného pohledu, ve kterém je leccos jasnější.
 • Tři čtvrti století od konce továrny na smrt
  Je to zjevně úvod do seriálu oslav konce druhé světové války, která fakticky byla válkou jedinou. Německý nacionalismus způsobil zahájení masakru, který vedl k rozvrácení světového řádu a ten se pak spojil se socialismem. Výsledkem byl světový konflikt a jako vedlejší produkt zmíněná továrna na smrt. Nebyla jediná, zdaleka ne. Nicméně Osvětim získal v hitparádě smrti čelné místo.
 • ROZCESTNÍK: Brněnské Vokruch Vokolo Štatlu, červen 2018, 1. část
  Chodecké závody na 100 kilometrů dlouhé trase kolem Brna, které je potřeba stihnout za 24 hodin.
 • POLITIKA: Marian Jurečka podruhé
  Když byl před necelým rokem zvolen předsedou KDU-ČSL Marek Výborný, byla to nade vši pochybnost zpráva dne.
 • PRÁVO: Znásilnění ve Švýcarsku
  Představte si, že byste v roli soudce měli vyřešit následující případ: V sobotu večer si vyjede muž s ženou na výlet a na závěr prožitého dne se večer společně ubytují v hotelu. Brzo ráno spolu pak skončí v posteli, kde se muž dožaduje pohlavního styku.
 • EKONOMIKA: 4. průmyslová revoluce za dveřmi
  Volby, jmenování vlád, jejich výměny, teroristické útoky, výbušná prohlášení politiků a s nimi spojené prudké protireakce, to vše na první pohled ovlivňuje zásadním způsobem společnost. Jenže vedle viditelných událostí bublají pod povrchem vědecké objevy a procesy nezávisle na tom, zda je u vesla politik XY, nebo zda volby vyhrála strana Mírného pokroku v mezích zákona.
 • GLOSA: Genderové třeštění v Kanadě na vzestupu
  Každému, kdo tuto problematiku sleduje, je dobře známé jméno Jordana B. Petersona, profesora torontské univerzity a klinického psychologa, autora bestselleru 12 pravidel pro život, který se vzepřel povinnému používání transgenderových zájmen.
 • GLOSA: Do druhé stovky
  Sleduju to jako docela napínavé sportovní utkání. Vrátí se mariánský sloup na Staroměstské náměstí, nebo nevrátí? Je to pomník na oslavu vítězství nad Švédy v roce 1648. Vyprávěl mi o tom dědeček.
 • SVĚT: Skoro upřímná lítost po 75 letech
  U příležitosti 75. výročí osvobození Osvětimi se dvacátého třetího ledna konalo v Jeruzalémě fórum o holocaustu, kterého se zúčastnili zástupci 44 států, včetně 6 králů a princů, 26 prezidentů a 4 předsedů vlád.
 • OSVĚTIM: 75 let poté
  Židovský filosof Martin Buber popsal Osvětim jako otevřenou ránu v řádu lidského bytí. Je po 75 letech od ukončení „činnosti“ tohoto vyhlazovacího tábora aspoň trochu zacelena?
 • GLOSA: Před Františka Josefa
  Některé osobnosti působí monumentalitou svých činů. Jiné zase monumentalitou délky své vlády. Příkladem je císař František Josef. Dodnes vyvolává nostalgii po dlouhé době klidu, dodnes přikrmuje fenomén Járy Cimrmana.
 • Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 544
  Nejsem psycholog ani sexuolog. Nevydávám se za znalce lidské duše. Je mi jasné, že v sedmdesáti už zůstanu u letadel. A tak mi zůstává utajeno, jak je možné, že u mužů mají někdy úspěch ženy naprosto nevýrazné.
 • PRAHA: Tak jsme zase prohráli. Podruhé
  Nejprve před 400 lety na Bílé hoře. A v roce 2020 opět. Zvítězili stoupenci obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ve falešné víře, že půjde o symbol smíření. To ovšem v principu možné není.
 • OSOBNOST: Federico Fellini, pravdomluvný lhář
  „Režírovat, to je něco takového jako velet posádce lodi Kryštofa Kolumba, která chce loď stále otočit zpět.“ To jsou slova Federica Felliniho, která řekl svému životopisci Tullio Kezichovi, svému příteli a filmovému kritikovi z deníku Corriera della Sera. Jindy zase říkal, že si připadá jako Pinocchio mezi loutkami.
 • USA: Prestižní diplomy a bikiny
  Harvardova univerzita je ta nejstarší v Americe: k jejímu založení došlo v roce 1636, tedy ještě v britských koloniálních dobách, hodně dlouho před revoluční vzpourou a úspěšným dosažením nezávislosti. Četl jsem, že funkci prvního rektora tehdy nabídli Janu Amosu Komenskému, avšak učitel národů poctu nepřijal a za oceán se nepřesunul.
 • Malá domů
  Lidovci sněmovali a volili nového předsedu před nadcházejícími krajskými volbami – a volby parlamentní jsou za humny. Šli do jistoty, zvolili Mariana Jurečku, zkušeného to činovníka, někdejšího ministra zemědělství.
 • JERUZALÉM: O co tam vlastně šlo?
  Oficiálně šlo o vzpomínku na 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. K tomu se v Jeruzalémě konalo „Světové fórum o holocaustu“.
 • PSI: Když psisko stůně.
  A má nařízený klidový režim. Co s tím?
 • KAUZA NAAMA: Míček je nyní na její straně dvorce
  Má-li být Naamě Issacharové udělena milost, musí o ni ona sama formálně požádat. To jsou slova mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova z pátku 24. ledna. S upozorněním, že to se zatím nestalo.
 • SPOLEČNOST: Proč právě v Jesenici
  Minimálně zneklidnit musí každého takzvaný případ jesenických loupeží. V satelitním městě na jih od Prahy a v několika sousedních obcích proběhly koncem minulého roku desítky krádeží v rodinných domech.
 • EKONOMIKA: Tunýlek za 401 miliónů? Ale kdepak
  Zkušenost mne naučila nehledat zlý úmysl tam, kde se to dá vysvětlit obyčejnou lidskou hloupostí. Jako třeba v případě e-shopu na dálniční známky. Spíše než tunel je to příznak zoufalé neschopnosti státní správy uřídit IT zakázku.
 • SLOVENSKO: Máme co závidět?
  Novinky.cz informují o nespokojenosti na Slovensku s tím, že by blížící se volby do poslanecké sněmovny mohla vyhrát LSNS Mariana Kotleby. Ještě nedávno vydávala média o Slovensku zcela jiné signály.
 • EKONOMIKA: Silná koruna = dveře k euru?
  Koruna je nejsilnější za posledních sedm let. Do kurzu z roku 2008 má ještě daleko, ale můžeme klidně říci, že je ve výborné formě. Až by to svádělo k úvaze: Není správná chvíle na euro?
 • SPOLEČNOST: Progresivisté se nás snaží převychovat
  Hospodářské noviny tvrdí, že pokud by se 20 největších tzv. „dezinformačních serverů“ v zemi počítalo jako jedno médium, patřilo by k nejsilnějším v zemi. Neboli: O kolik peněz tím asi připravily „seriózní“ servery?
 • FEJETON: Fišer, nebo Bondy?
  V pondělí 20. ledna by bylo básníkovi Egonu Bondymu devadesát let. Vlastně ne, špatně. Devadesát let by bylo filozofovi Zbyňku Fišerovi, Egon Bondy se zrodil podstatně později než nemluvně Zbyněk Fišer, až na konci čtyřicátých let se samizdatovou knížkou Židovská jména.
 • GLOSA: Šikana drobných živnostníků musí skončit
  Těch případů je více než dost. Obchodník prodá zákazníkům chlebíček nebo koláč za dvacet až třicet korun a zapomene vydat doklad o elektronické evidenci tržeb.
 • SVĚT: Jsme ve válce s Íránem?
  Vypadá to, že do takové války jsme zatahováni. Dnes jsou zjevně v módě silácké výroky, že s „lumpy“ se nevyjednává, s těmi se prý bojuje.
 • BEST OF HYENA: Zpátky z cest
  Po čtrnácti dnech jsme se s Ljubou vrátili do Zvole. Byli jsme v Patagonii, jak v té chilské, tak argentinské části. Tedy, částečce, protože Patagonie má dva miliony čtverečních kilometrů, a je tedy jako pětina Evropy.
 • USA: Poučení z Kentucky
  Whitefieldova akademie, soukromá křesťanská škola v Louisville ve státě Kentucky, vyloučila 15letou žákyni Alfordovou po tom, co její matka umístila na Facebook fotku z narozeninové párty, na níž její dcera v duhovém tričku krájí duhový dort.
 • HISTORIE: Nejstarší zobrazení území ČR na mapě
  V letech 100 – 168 v egyptské Alexandrii žijící matematik, astronom a geograf Klaudios Ptolemaios vytvořil mapu světa, která je prvním zobrazením území České republiky. Kolem roku 141 Ptolemaios v osmi knihách určil asi 8 000 bodů, u nichž uvedl zeměpisné souřadnice.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/