Dobrý den, dnes je úterý 18. prosince 2018  svátek slaví Miloslav, zítra Ester

 • Ne v OSN globálnímu paktu
  Andrej Babiš si vymínil, že Česká republika bude ve středu hlasovat na Valném shromáždění OSN proti globálnímu paktu o migraci. Opatrný ministr zahraničí Petříček se chystal na zdržení se hlasování, kdežto Babiš prosadil jednoznačný záporný postoj.
 • EKOLOGIE: Aktivisté vs. diesel, další kolo
  Vzhledem k tomu, jak silně je fungování české ekonomiky závislé na automobilovém průmyslu, jsem dost udiven tím, že poměrně zásadní zpráva z minulého týdne prosvištěla pod radarem novinářů. Čekal bych ji na titulních stránkách, místo toho jsem ji v českém jazyce našel jen na serveru Svět mobilně. Nuže, o co jde?
 • ARCHITEKTURA: Neznámá Kotěrova stavba
  Architekt, urbanista, designér, scénograf a pedagog Jan Kotěra (1871 – 1923), označovaný za zakladatele české moderní architektury, přišel na sklonku XIX. století do Prahy z vídeňských studií u prof. Otta Wagnera a stipendijní cestě do Itálie.
 • 105 PLUS: Předvánoční
  Je půl šesté, za okny je už dávno tma.
 • Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 493
  Od dětství miluji předvánoční čas. V tom jsem se nezměnil. Změnily se pouze priority. Věřte mi nebo ne, ale už nešmejdím po skříních a nesnažím se najít tu zelenou cestovní tašku, do které naši schovávali dárky.
 • GLOSA: Nepromlčitelnost zločinů privatizace?
  Komunisté již opakovaně navrhují nepromlčitelnost trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku z 90. let minulého století.
 • POLITIKA: Demokraté v akci
  Nedobře se o tom píše. Bojem proti Babišovi, který přenesli lidé z TI a Piráti, jakož i další domácí přátelské udavačské povahy do Brusele, se údajně bojuje za demokracii v ČR.
 • USA: Zkušenost ze vzdálené prérie
  Pro emigranta za nejlepší či, přesněji, nejpříjemnější kariéru pokládám kantořinu někde na univerzitě. Náš cizí, nevymýtitelný přízvuk tam nevadí a takové prostředí poskytuje plno volného času - přece jedno z fundamentálních kritérií kvality života.
 • SPOLEČNOST: Preference ANO stoupají dle sociologů zákonitě
  Nejprve si připomeňme výsledky posledních prosincových průzkumů po kauzách se střetem zájmu pana premiéra a s nejasným odjezdem jeho syna na Krym. Podle agentury STEM by ANO dosáhlo až na 35,7 procent voličů a podle agentury Kantar TNS na 32,5 procent voličů.
 • EVROPA: Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest
  Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?
 • BREXIT: Ostudná dohoda
  Když v 19. století podepisovaly západní mocnosti dohody s čchingskou Čínou, byly tyto smlouvy pro Čínu tak nevýhodné, že vešly do povědomí jako nerovné smlouvy.
 • ÚVAHA: Nešťastná Francie
  Tento článek nebude o posledním islamistickém útoku ve Štrasburku. Podnětem k jeho napsání byly několikatýdenní protesty „Žlutých vest“.
 • PRÁVO: Účastník řízení jako dojná kráva
  Není na škodu si připomenout, že jedním z předpokladů právního státu je právo každého na projednání jeho věci nezávislým soudem nebo příslušným nezávislým orgánem.
 • EVROPA: Největší riziko brexitu
  Existují dva způsoby, jak se dívat na brexit. Prvním z nich je příběh viděný bruselskou optikou. Vypráví o nešťastné zemi zmanipulované bulvárním tiskem a neseriózními politiky.
 • GLOSA: Viděli jste veverku?
  Před lety kolovala po webu informace, že v jistém městě Německa přivedli do školy krávu. Aby žáci viděli, jak vypadá. Že není fialová, jak by se jim mohlo zdát z obalu čokolády Milka.
 • Od dvanácti
  O víkendu jsem byl na výletě v Amsterdamu a tam jsem zjistil, že jsem zase na chvostu. Už nejde jen o LGBT, to je nejspíš zastaralé, konzervativní a také asi rasisticko šovinistické označení lesbiček atd. Teď je LGBTI, to íčko na konci je intersexuál. Nevěděl jsem, co to je, takže jsem se dozvěděl, že je to je transsexualismus. O víkendu jsem byl na výletě v Amsterdamu a tam jsem zjistil, že jsem zase na chvostu. Už nejde jen o LGBT, to je nejspíš zastaralé, konzervativní a také asi rasisticko šovinistické označení lesbiček atd. Teď je LCBTI, to íčko na konci je intersexuál. Nevěděl jsem, co to je, takže jsem se dozvěděl, že je to je transsexualismus.
 • PŘÍRODA: Žďárské vrchy, červenec 2017
  Hřejivá letní vzpomínka přijde za mrazu vhod.
 • PRAHA: Dluhové bludy primátora Hřiba
  Jak jsem se již několikrát veřejně vyjádřila, jakožto bývalá náměstkyně primátorky a celoživotní obyvatelka Prahy přeji nové koalici vzniklé ze svobodných voleb hodně úspěchů.
 • ÚVAHA: Máme hon na čarodějnice v genech?
  V zaznamenané historii lidstva se několikrát stalo, že lidé jakoby ztratili soudnost a pronásledovali své spoluobčany ad absurdum. Při pozdějším zpětném nestranném pohledu se pak za tyto excesy styděli.
 • POLITIKA: „Ať Babiš prodá Agrofert!“ žádá Bartoš
  Předseda Pirátů Ivan Bartoš poradil Andreji Babišovi, jak naložit s kauzou střetu zájmů podle Evropského parlamentu. Měl by prodat Agrofert, nebo odejít z funkce premiéra.
 • JUSTICE: Soudci hrají pingpong II.
  Dne 13. října 2018 jsem vydal článek Soudci hrají pingpong. Vyprávěl jsem v něm o trestním řízení Obvodního soudu pro Prahu 1, které dne 12. října 2018 vstoupilo do fáze šestého projednání obžaloby v pořadí třetím senátem.
 • SVĚT: Protiizraelský teror optikou teroru ve Štrasburku
  Lidé ve Štrasburku zažili to, co lidé v Izraeli. Zákeřný teror – i s tím snad dobrým koncem. Rozdíl je pouze v tom, že štrasburskému vraždění dávají naše „velká“ média podstatně větší prostor než arabskému vraždění v Izraeli.
 • VELKÁ BRITÁNIE: Zkoušení brexitových vod
  V britské Konzervativní straně mají zajímavý mechanismus, kterému se říká Výbor 1922, i když vlastně vznikl až v roce 1923. Schází se každou středu v pět odpoledne, asi k čaji. (Ach, ta britská kontinuita, my jsme od té doby měli několik různých ústavních uspořádání. Žít na ostrově má někdy své výhody.)
 • PRÁVO: Občas stát taky nezaklekne
  Poslední týden muselo premiéru Andreji Babišovi zvonit v uších permanentně. Nejprve se Evropský soud pro lidská práva odmítnul vůbec zabývat (pro „nepřijatelnost“) Babišovým tvrzením, že není estébák.
 • KOSOVO: Jak tam pravda s láskou zvítězily
  Z našich sdělovacích prostředků se dozvídáme, že Kosovo bude mít pravidelnou armádu. A tak bych rád zopakoval povídání o Kosovu, které jsem zveřejnil ve čtvrtek 7.4.2016 na svém blogu.
 • FEJETON: Století
  Byla to trpká sobota, ta minulá. Mou vlastní vinou – i když taky ne tak úplně. Naordinovala jsem si totiž pětidílné Česko-německé století, které předtím vysílala Česká televize. Televize ovšem svým divákům dávkovala padesátiminutové díly poněkud šetrněji.
 • GLOSA: Víno od nacisty?
  Mnozí si kupují červené víno. I odrůdu Zweigeltrebe. Patří k běžnému sortimentu a nabízí ji kdejaký obchod. Ale možná jsou dny jejího jména sečteny. Rakouští aktivisté, neboť odtamtud odrůda pochází, rozjeli akci „odzweigeltováno“.
 • VELKÁ BRITÁNIE: V politické bouři
  Katastrofa, rozvrat, největší politická krize od války hlásí titulky anglických novin. Během půldruhého roku beznadějného vyjednávání s Evropskou unií odstoupilo na protest 14 ministrů a 10 vyšších státních úředníků a nikdo neví, jak dál.
 • SPOLEČNOST: Obědy a jízdné zdarma
  Jsou to lidé stejné společenské skupiny. Jsou méně bohatí, úspěšní a nadaní než ta druhá, šťastnější a menší část společnosti. Jsou nespokojení z mnoha drobných důvodů, které sami někdy neumí pojmenovat a které jsou zčásti racionální a zčásti pocitové, a tak protestují na ulici nebo při volbách.
 • ENERGETIKA: Stavět, či nestavět?
  Nebo snad jen prodloužit životnost stávajících jaderných bloků Dukovan a později i Temelína?
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/