Dobrý den, dnes je úterý 13. listopadu 2018  svátek slaví Tibor, zítra Sáva

 • IZRAEL: Pod palbou a bez zájmu médií
  Izrael se v posledním roce rozhodl nenechat se zatáhnout do konfliktu s Gazou, neboť celou svou pozornost a většinu sil koncentruje na severní hranici, kde číhá Írán a jeho syrští a libanonští spojenci.
 • Před volbou předsedy senátu
  Po více než dvaceti letech se vyjasňuje důležitá role senátu coby horní komory parlamentu. Je volen jiným systémem než dolní komora, má tudíž jinou strukturu a to je jeho hlavní přednost – může ovlivnit rozhodnutí dolní sněmovny.
 • ARCHITEKTURA: Staliniáda
  Pokračujeme v našem seriálu o architektonických stylech po roce 1918 v našich zemích (minulý díl viz zde). Nástup stalinismu po únorovém komunistickém puči v roce 1948 znamenal současně i konec československého avantgardního umění.
 • POLSKO: Na okraj jubilea republiky
  Kdo, když ne ty? A kdy, když ne teď? Tento slogan mě nakonec přiměl k tomu, abych usedl ke klávesnici a napsal několik odstavců k stému výročí obnovení polské nezávislosti.
 • ČLOVĚČINY: Ahoj Karolíno, ahoj segro
  Dnes jsou to přesně dva měsíce, kdy Karolína, K. Holubová přeběhla Duhový most.
 • BEST OF HYENA: Kočka leze dírou…
  ...a pes taky! Když to dopadne dobře. Stává se, že nejčastěji Gari vleze někomu na pozemek, tentokrát se to stalo Noře.
 • SLUŽBY: Nepoctivé chování České pošty
  Česká pošta, s.p., okrádá své zákazníky. Ve Staré Boleslavi už řadu měsíců nedoručuje do schránek doporučené listovní zásilky, ale odesílatelům za ně účtuje 100 % ceny.
 • KNIHA: Konec novověké německé legendy
  Téměř 150 let po sjednocení je Německo stále rozdělené, stále není úplně západní zemí a stále zůstává zdrojem nestability v Evropě.
 • MIGRACE: „Nezávazné“ pakty
  Globálně vedený útok s cílem likvidovat jakýkoliv odpor vůči masové, permanentní migraci (zejména imigraci do prosperujících zemí) ne už desítek, ale stovek milionů teď dostává oficiální rámec.
 • SPOLEČNOST: Pravda o německém národu?
  Němci jsou proti muslimům, mají negativní vztah i k Romům a částečně i k Židům. Alespoň tak jsou prezentovány výsledky sociologického průzkumu Lipské univerzity.
 • BRAZÍLIE: Kubíčkovo hlavní město
  Jestliže v témže státě je jedno místo lidmi přecpáno a na tom druhém je pusto prázdno, situace to není zcela nenormální. Případ to brazilského pobřeží a vnitrozemí. Zejména by bylo záhodno ulevit nejen veleměstům, ale i suchopárné, permanentní bídou postižené končině Ceará na severovýchodním cípu země.
 • Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 488
  Přátelé, víte jak jsem šťastný, že naši vnuci netuší, co to byl „měsíc zostřeného přátelství“? Sedmého listopadu to vypuklo a měsíc člověk nemohl pouštět televizi ani rádio.
 • EVROPA: Angela to dokázala (2)
  V první části této úvahy jsem popsal, jak za Mutti Angely, tedy za její vlády a dirigování Bruselu, se začala rozpadat Evropská unie. Na „pracovitý Sever“ a „líný Jih“, jak říkají mainstreamová media.
 • HISTORIE: Je svět zabezpečen pro demokracii?
  Oslavy stého výročí konce války a vzniku Československa poněkud opomíjely geopolitický kontext tehdejších událostí. Lze si ho však snadno oživit cestou na vlak na pražské hlavní nádraží, u sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
 • EKONOMIKA: Chybí dynamizující prvek
  Na počátku listopadu 2018 není možné začít jakékoli veřejné vystoupení bez zmínky o 100. výročí založení našeho novodobého státu. Začnu tím i já, i když vím, že to není tématem našeho dnešního setkání.
 • Před sto lety se přerušila Velká válka
  11. listopadu 1918 lidé netušili, že se příměřím právě zakončené válce bude říkatr První světová. Byla to Velká válka a svět byl šťastný, že se jí zbavil, nebo si to aspoň myslel.
 • PSI: Když starému psu přestanou sloužit nohy – případ bílé fenky Sadie
  Když jsme se na podzim roku 2005 prvně seznámili s rok a půl starou fenkou naší bývalé sousedky Kris, rozhodně jsme nečekali, že se Sadie stane tak velkou součástí našeho života
 • EVROPA: Angela to dokázala (1)
  Ještě před rokem to vypadalo, že se z Angely Merkel stane cosi jako věc Makropulos, jak to napsal Karel Čapek.
 • POLITIKA: Strašný konec Jiřího Zimoly
  Z krajských lídrů sociální demokracie dokázal málokdo tolik, co Jiří Zimola. Dnes sedmačtyřicetiletý politik vyhrál troje volby v Jihočeském kraji a třikrát po sobě se stal hejtmanem.
 • EKONOMIKA: Po volbách v USA
  Výsledek voleb do amerického Kongresu je ve svých hlavních aspektech plně v souladu s konsensuálním očekáváním trhu.
 • POLITIKA: Nevyděláš, zaplatíš
  Snahy socialistů víc zdaňovat bohatší a úspěšnější už nikoho nepřekvapí. Nápad naší vlády na zavedení nové daně z chudoby je však novinkou.
 • ISTANBULSKÁ ÚMLUVA: Turecký podvod
  Diskuse kolem Istanbulské úmluvy, která má chránit ženy před domácím násilím, je paradoxní i v tom, že byla přijata na zasedání v zemi, kde se práva žen a dětí masivně porušují – v Turecku.
 • KNIHA: Eichmann v Jeruzaleme
  Hannah Arendtová byla židovskou filozofkou a za pozornost stojí jistě celé její dílo, ovšem příznivce historie druhé světové války a zejména ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc o holokaustu, by měla nejvíc zaujmout kniha Eichmann v Jeruzaleme.
 • PRÁVO: Velká „daňová“ kauza (2)
  Proti předchozímu bloku „velké daňové kauzy“, o němž jsem psal v prvním článku seriálu, se ve dnech 29. – 31. října, ani pak 5. a 7. listopadu 2018 nic dramatického neodehrálo. Velkou část jednání vyplňovalo přehrávání prostorových odposlechů, dále pokračovaly výslechy svědků.
 • SPOLEČNOST: Musím se toho Nizozemce zastat
  Patrně jste to také četli. Já dnes (9/11) na Novinkách.cz. („Kvůli věku jsem diskriminován, tvrdí Nizozemec. Chce si nechat změnit datum narození“). Jmenuje se Emile Ratelband – a dobře dělá.
 • ŠKOLSTVÍ: Co mi škola dala i nedala
  Našel jsem v jednom letošním čísle týdeníku Respekt hlubokomyslnou úvahu o školském systému: jak by měl vypadat, proč nevypadá, jak by měl vypadat, jak to udělat, aby vypadal, jak má vypadat, a tak dále a podobně.
 • SVĚT: Istanbulské genderové inženýrství
  Původně dobrý záměr upozornit a bojovat proti násilí na ženách, se proměnil doslova v šílenost, abych si vypůjčil slovo ze své knihy „Šílenosti doby korektní“. A dovolím si tvrdit, že i druhé a třetí slovo z názvu knihy se hodí k tématu Istanbulské úmluvy – podle mého názoru jde o další důkaz, že dnešní doba je vpravdě pseudokorektní.
 • EVROPA: Jak se to multikulturalismu nepovedlo
  Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.
 • OSOBNOST: 100 let Miroslava Horníčka
  V sobotu to bylo přesně sto let, co se narodil jeden z posledních opravdových klaunů. Nikoli šašků, těch je pořád hodně, jak pravil jeho souputník Jan Werich.
 • FEJETON: Kádrování letního času
  Tak nám těžce pracující komise EU po „reprezentativním hlasování“ nařídila zrušení střídání času. Poslední střídání má proběhnout v roce 2019 a pak již nám zůstane jen jeden čas. Zastánci zimního času okamžitě vyráží do srdnatého boje.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/