Dobrý den, dnes je pátek 30. října 2020  svátek slaví Tadeáš, zítra Štěpánka

 • Místo strachu respekt
  Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný přislíbil, že rozhodnutí budou vycházet z dat, jež budou sdílená a všem srozumitelná. Detaily sdělí veřejnosti v pátek. Rozhodování na základě dat, to je jistě chvályhodné předsevzetí, jenom je s podivem, zda se to doposud nedělo z dat.
 • MLSOTNÍK: Znáte ovoce kaki?
  Každý rok od září do prosince jsou na několika zahradách v naší čtvrti vidět stromy obalené plody ovoce, kterému se v angličtině říká persimmon...
 • BIG EXPERT: Zahraniční trhy
  Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 10. 2020.
 • POLITIKA: Nezapomínat na budoucnost
  Informace našich politiků oficiálně „prosáknuvší“ do médií jsou jen pověstnou špičkou ledovce toho, co se děje v politickém zákulisí. I tak to ale postačí ke zjištění, že s námi mnozí z nich nehrají čistou hru
 • JUSTICE: Kolik stojí podjatost soudce?
  Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců.
 • ZEMĚDĚLSTVÍ: Reforma zemědělské politiky EU neuspokojí nikoho
  V množství zpráv a komentářů hodnotících návrhy přijaté v rámci budoucích změn v minulém týdnu Evropským parlamentem (EP) není snadné se vyznat. A platí to i o krácení dotací největším průmyslovým zemědělským podnikům.
 • EKONOMIKA: Opatření fungovat nebudou
  Napadlo vás někdy, jak obrovská paralela je mezi naším přístupem ke covidu a k ekonomice? Ne? Tak vězte, že to není paralela čistě náhodná. Je to důsledek našeho - míněno civilizačního - přístupu k přírodním či „evolučním“ jevům.
 • KLIMA: Zelená politika proti zelenější planetě?
  Zvýšené koncentrace oxidu uhličitého (CO2) jsou dnes považovány za všeobecně negativní, ale zároveň se podílejí na zvýšeném zelenání zemského povrchu (“global greening“). Je zelenání planety dobře, nebo špatně?
 • POLITIKA: Trojkoalice? Děkuji, nechci!
  Krize české pravice pokračuje plným tempem. Od doby, kdy Petr Fiala prohlašoval, že chce vyhrát příští volby do poslanecké sněmovny, se na postavení pravicových a středových opozičních stran nic nezměnilo.
 • USA: Nenávist k Trumpovi je nenávist k nám
  Poprvé v americké historii vyzvala nedávno největší americká média občany otevřeně, aby volili určitého kandidáta – Joea Bidena. Téměř všechna média (přes 90 %) již pět let nejenže útočí na Donalda Trumpa, ale systematicky podporují smyšlená obvinění.
 • USA: Rhode Island
  Demokratická pevnost, ve které Hillary Clintonová vyhrála rozdílem 15,5 % (54,4 : 38,9). Od roku 2000 zde Donald Trump naopak získal nejvíce ze všech republikánských kandidátů.
 • POLITIKA: Babišizace levice
  „Babiš je debil!“ Tuto větu říká v české kotlině patrně kdekdo a nemusí být hned stoupencem Miroslava Kalouska. Neplánovaně ji veřejně podotkla i jeho přímá podřízená, ministryně Maláčová.
 • HISTORIE: Břežanské stvůry
  Panenské Břežany severně od Prahy se v rovinaté krajině rozprostírají ve svahu. Kostel ve vsi není, zato však tu stojí dva zámky - jeden dole, druhý nahoře. Za poslední války tu vládla stísněnější nálada než jinde, protože v obou zámcích se usadily dvě nejobávanější osoby v Protektorátu.
 • AUSTRÁLIE: Dopis do České Třebové
  Ahoj Vojtěško, tak jsem se na tvoje přání rozepsala, jak to vypadá v Austrálii s tím virem covidem.
 • KNIHA: Poznámky k sebedestrukci Západu
  Je nás mnoho, kteří považujeme téma rozbíjení základů západní civilizace za zásadní fenomén naší doby. I náš institut v létě vydal sborník textů s názvem Sebedestrukce Západu (IVK, Praha, publikace č. 52, 2020). A je nás také mnoho, kteří k tomu přidáváme upřesnění „sebe-“, neboť se nedomníváme, že nás ničí Východ (nebo Jih).
 • Na shledanou v lepších časech
  Musel by to být přeborník v oboru analýzy mikroagrese, aby v projevu prezidenta Miloše Zemana odhalil nějaký zásadní kontroverzní osten. Jádro jeho proslovu k 28. říjnu se týkalo oceněných.
 • KORONAVIRUS: Smrtnost covidu...
  Debata mezi Ondřejem Neffem a Vladimírem Wagnerem vzniklá v důsledku toho, že server Manipulátoři, na jehož činnosti se V. Wagner podílí, zařadil Neviditelného psa na seznam serverů šířících konspirační teorie a lži.
 • 105 PLUS: Časoví optimisté a úskalí prolínání paralelních světů
  Co se týče mě, jednoznačně se řadím k časovým optimistům. To jsou lidé, kteří velice dobře vědí, že i jen pouhé dvě minuty jsou dlouhý časový úsek...
 • SPOLEČNOST: Do hloubi našich koronavirových duší
  Koronavirus je aktuálně tématem číslo jedna téměř všech debat. Za poslední půlrok mám za sebou nesčetně diskusí se spoustou přátel, známých, ale i cizích lidí, doktorů různých specializací, reaguji na velké množství mailů, které mi chodí.
 • PRÁVO: Svět na internetu
  Zabrousíme dnes do právnického světa na internetu. Soudy moc nejedou, zato třeba Twitter ano. Kolegyně Lucie Hrdá (vystupuje tam jako @JulieMontek a charakterizuje se jako „ošklivá zlá feministka. odbornice na domácí a sexuální násilí, drsná advokátka“).
 • ROZHOVOR: Trestat většinu, která dodržuje opatření?
  Je pravda, že země s autoritativním režimem jako Čína a Vietnam jsou na tom lépe, ale to je pravda tak z půlky. Jižní Korea je sice demokracie, ale lidé tam poslouchají a šlapou jako v Číně.
 • ESEJ: Proč si prezident a vláda můžou dělat, co chtějí
  V posledních dnech se stupňuje kritika na vládu a na prezidenta ze všech možných stran: Na prezidenta kvůli odmítání povýšení šéfa BIS Michala Koudelky a snahy ho diskreditovat, i když dle zákona jediný důvod, který by k tomu mohl být, je překročení zákona, o čemž se dá předem pochybovat.
 • USA: Pensylvánie
  Stát asi o třetinu větší než Česká republika, s přibližně 13 milióny obyvatel, ležící na severovýchodě federace, patří mezi ekonomicky nejvýkonnější státy USA. HDP ve výši 825 mld. USD ho řadí na šestou příčku.
 • FEJETON: Jak jsem (ne)byl autíčko
  Chci tady vyprávět, jak jsem se dostal do situace, kdy jsem musel – málem – dělat autíčko, tedy hrozilo, že budu popojíždět, tedy poklusávat – ve frontě aut a dělat u toho vrrr. Jak ale začít? Nejspíš od toho, jak jsem se do toho dostal a dostal jsem se do toho vinou jedné své slabosti.
 • GLOSA: Cena pro Erdogana
  Kdyby existovala cena za otevírání očí vůči realitě muslimského světa nebo cena za podrážení vstřícného vztahu k němu, zasloužil by si ji Recep Tayyip Erdogan. Západ včetně Francie dává důvody ke kritice.
 • POLITIKA: Babiš na plicním ventilátoru
  Před sedmi lety, v sobotu 26. října 2013, skončily volby do Poslanecké sněmovny. A nastalo sedm tučných let Andreje Babiše. Nejprve mu v jeho vládě dělal premiéra Bohuslav Sobotka, pak se, s pomocí Miloše Zemana, chopil kormidla už přímo sám.
 • ITÁLIE: Za obranu státních hranic skončíte u soudu
  „Za této situace mě mrzí jen to, že budu muset svým dvěma dětem vysvětlovat, že jejich otec je u soudu ne proto, že je zločinec, ale proto, že bránil svoji zemi,“ řekl Matteo Salvini, když ho italský parlament zbavil imunity a jeho soudní stíhání mohlo začít.
 • SPOLEČNOST: Internet jako zahrada i blata
  Internet lze směle přirovnat k jednomu z přelomových vynálezů tzv.“moderní doby“. Jako každý vynález je přínosem, který však lze samozřejmě i zneužít.
 • ÚVAHA: Problém s pamětí
  Například si pamatuji výrok, který byl léta letoucí hodnocen jako mimořádně trefný a odvážný. Michael Kocáb v osmdesátých letech v přímém přenosu „neškodné“ písničkové soutěže nečekaně prohlásil: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.“
 • EKONOMIKA: Už ani to zlato není, co bývalo?
  Na co se spolehnout, když už ani zlato pořádně netáhne? Současné propady ekonomik jsou horší než za poslední krize v letech 2008 až 2010 (u nás tedy o něco později, zato déle). Cena zlata však neroste tak, jak by měla.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.