Dobrý den, dnes je úterý 7. července 2020  svátek slaví Bohuslava, zítra Nora

 • Bude konec světa?
  V rozhovoru s televizí Prima řekl bývalý prezident Václav Klaus, že navrhovaný půlbiliónový rozpočtový schodek pro něho znamená rozvrat financí, užil dokonce přirovnání ke konci světa. Evropská unie navrhuje něco podobného, ovšem v eurech.
 • ÚVAHA: Rozpojené státy americké...
  Kdo sleduje dění ve Spojených státech amerických, stále ještě světové velmoci, v posledních méně než pěti letech, může mi snad dát za pravdu, že sice od skončení poslední světové katastrofy před dnes jubilejními 75 lety v naději, že vše bude již se dít ku spokojenosti převážné věšiny obyvatel zeměkoule poučených o tom, že když se zanedbá několik zásadních věcí a dojde k ignoraci nebezpečných trendů ve světě, dostaví se tragedie takové, k jakým došlo a nadále dochází .
 • AUSTRÁLIE: Max 2020.
  Naše adoptované psisko, australský kelpie Max, se letos s námi v pohodě dožívá třinácti let. Tedy plným jménem to je Maxmilián, a v jeho věku je na tom se zdravím asi tak jako my.
 • KORONAVIRUS: Únik z laboratoře je nevyvratitelný
  Uznávaný vědecký časopis Nature psal 23. února 2017 s obavami o novém Institutu virologie ve Wu-chanu, kde se mají studovat nejnebezpečnější patogeny; časopis připomněl opakované úniky patogenů včetně viru SARS z čínských vysoce bezpečnostních laboratoří.
 • EKONOMIKA: Premiér Babiš si dělá srandu z občanů
  Chřipková diktatura národního státu vyhlášená národními politiky u nás vypukla dvanáctého března nastolením nouzového stavu. V době jeho vyhlášení bylo u nás devadesát šest nemocných na covid-19, během jeho trvání počet narostl někam k šesti tisícům a pak začal klesat.
 • JAPANORAMA: Obrana útokem?
  Co do politické konfigurace představuje východní Tichomoří tak trochu Evropu naruby. Podobně jako v ní se i zde střetávají geopolitické zájmy mocností, ovšem z opačné strany. Japonsko se pak nachází v přímém nárazníkovém pásmu. Čína a Rusko jsou pro něj mocnosti západní, kdežto Spojené státy představují Ještědálnější východ. Český polárník Karel Němec by měl radost.
 • FEJETON: Zub korony
  Najednou prásk a Slovinci nám zatrhli tipec. Česko že je bezpečná země? Povídali, že mu hráli. Buď lejstro, nebo karanténu - a do Chorvatska tranzit svinským krokem, dejchat jen málo a vydechovat už vůbec ne.
 • USA: Černoši vs. běloši - běloši vs. Černoši
  Režisér Jiří Strach v rozhovoru s Novinkami.cz řekl (volný citát): Jestli prestižní časopis Variety zařadí do seznamu nekorektních filmů pecky typu Forrest Gump, tak mám pocit, že se svět skutečně zbláznil.
 • ZDRAVOTNICTVÍ: Eutanazie znovu na scéně
  Někteří poslanci se i v době koronavirové a propadu ekonomiky rozhodli předložit do parlamentu další pokus o uzákonění eutanazie. Osobně doufám, že opět neprojde.
 • ROZHOVOR: Kdo nekleká, je rasista
  Nejprve si všimněme absurdity, že za mučedníka a bezmála světce si „bojovníci za spravedlnost“ vybrali několikrát usvědčeného lupiče a násilníka, jehož oběťmi byli převážně černoši a hlavně černošky.
 • CESTOVÁNÍ: Vítejte v Hongkongu
  Jdete v neděli večer z restaurace, čekáte na autobus, ten nejede…, jdete na metro, zavřené, skla vysypaná ve vzduchu slzný plyn. Na hotel daleko, co vám zbývá, berete taxík a jste rádi, že vás vzal, mohlo být hůř.
 • GLOSA: Usekneme hercům palce?
  Další absolutní úlet! Pokud nejde o trapný vtip, postavy v kresleném seriálu Simpsonovi dostanou v rámci boje proti rasismu nové hlasy nebo úplně skončí. Důvodem je nedostatečná korektnost při výběru dabingových herců.
 • HISTORIE: Jak probíhal proces s JUDr. Horákovou
  „Musíme organizovat organizování celého senátu... Je žádoucí, aby soudci z lidu kladli otázky, které my předem zkontrolujeme... Všichni advokáti jsou prověřeni, my je však musíme instruovat, a to individuálně, o tom, jakým způsobem musí vést obhajobu... Žaloba se nebude žalovaným dávat do rukou.“
 • MERKELOVÁ: Blázen, nebo génius?
  Německo snižuje (dočasně) obě sazby daně z přidané hodnoty. Standardní z 19 na 16 procent, sníženou ze sedmi na pět procent. Angela Merkel jde znovu – pokolikáté již? – proti proudu. Krizi řeší (mimo jiné) snížením daní.
 • EVROPA: Green Deal a koláče Marie Antoinetty
  Kdyby si všichni chudí v EU oblékli „žluté vesty“, tak by dnes Evropa vypadala jako zařepkované jarní Česko z letadla. A v té samé EU požadují Finsko, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Lotyšsko, za souhlasného pokyvování Evropské komise, zostření emisních cílů pro plyn a CO2 na minimálně 55 procent oproti dosavadním 40 procentům.
 • GLOSA: Komunistické Haló noviny o Horákové
  Deník HALÓ noviny je neoficiálním deníkem KSČM. Dne 7. července tohoto roku na straně 5 tohoto leninského deníku došlo k velmi zajímavé sbírce názorů. Je sice napsáno, že články na této stránce vyjadřují názory autorů a redakce neodpovídá za jejich obsah.
 • Velký problém na Karvinsku
  K panice nejsou důvody, v podstatě se nic neděje, nakažený není nikdo a když, tak bezpříznakově, ale nedá se vyloučit, že celé Karvinsko uvázne v karanténě.
 • SPOLEČNOST: Sociologická geologie šiřitelů dezinformací
  Podle průzkumu sociologického ústavu společnosti STEM pět procent lidí v České republice alespoň jednou přepošle fake news známým. Jsou to často frustrovaní, osamělí lidé a senioři, kteří kvůli tomu chtějí získat větší respekt.
 • PRÁVO: Ke kauze Peroutka
  V souvislosti s nejnovějším vývojem v kauze Peroutka je čas připomenout to, co Miloš Zeman před více než pěti lety řekl. O samotném Peroutkovi, o Churchillovi a Hamsunovi.
 • VÝROČÍ: Krátká zpráva o kazateli Kaple Betlémské (z archivu)
  Tento článek od Rputi stojí za to si připomínat
 • ASTRONOMIE: Nejvzdálenější, nejbližší a nejjasnější
  Venuše se po krátké přestávce zabydlela na ranní obloze a chystá se být nejjasnější. Jupiter se Saturnem vidíme po celou noc, jistě uslyšíme o Marsu a možná zahlédneme Merkur.
 • USA: The New York Times v čele nenávisti
  Redakce amerického deníku The New York Times se minulý týden shodla, že bude psát o černoších a jejich kulturách s velkými počátečními písmeny, zatímco o běloších nadále s malými. Oznámilo to vedení tohoto amerického média.
 • KOREA: Sedmdesát let války
  Severokorejci před pár dny odstřelili styčný úřad obou Koreí. Poručili ho, s cynickou nadsázkou řečeno, „mandátu nebes“. V první řadě nejspíše proto, aby sdělili lidstvu – potažmo předvolebním Spojeným státům, jejichž prezident Trump se chvástal mírovým jednáním s Pchjongjangem –, že válka na poloostrově trvá.
 • EKONOMIKA: Rozpočet odepsal čtvrtinu daňových příjmů
  Špatné zprávy by se v těchto těžkých časech vůbec neměly rozšiřovat, maximálně v tom případě, že aspoň jeden z jejich rozměrů může posloužit k povzbuzení. To se týká půlroční bilance státního rozpočtu.
 • ESEJ: Více multilateralismu, ne přetlačování mezi velmocemi
  Žijeme v době, která se odvrací od multilateralismu zpět k přetlačování mezi velmocemi. K hlavním strůjcům eroze tohoto světového pořádku – Rusku, Číně a USA - se přidala i čínská chřipka, a to v době, kdy globální výzvy potřebují multilateralismus více než kdy jindy.
 • SPOLEČNOST: Rouško-klima-gender náboženství
  V poslední době kam se hnu, tam se moje myšlenky obrací ke známému a děsivému „myšímu experimentu“.
 • ROZHOVOR: Odvolání Kubery? Hloupost
  To není přeci obava, to je jistota. Evropská unie, respektive členské státy nemají v naprosté většině jiné peníze než ty, které vyberou na daních. Takže samozřejmě, pokud ten šílený plán Evropské unie nikdo nezablokuje, následujících 37 let budou Evropané splácet 750 miliard eur.
 • FEJETON: Výsledky hlasování
  Seděli jsme ve středu večer v hospodě a povídali jsme si – aspoň většinou – o Bělorusku. Blíží se tam prezidentské volby (mají se konat 9. srpna) a docela mě překvapilo, že se mí spolustolovníci vůbec chtěli bavit o jejich výsledku.
 • GLOSA: Rusko v roce 0
  Ruští voliči schválili změnu ústavy. Pro Rusko nastane opět rok 0, což znamená, že nyní již čtyřnásobný prezident Putin může kandidovat ještě dvakrát a stát se prezidentem až šestinásobným (vládnout do roku 2036).
 • MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly (2)
  Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.