Dobrý den, dnes je úterý 26. září 2017  svátek slaví Andrea, zítra Jonáš

 • 105 PLUS: Mišmaš v hlavě
  Úcta k práci druhého, která vlastně není ničím menším, než úctou k jeho osobě.
 • ANALÝZA: Ve třech se to táhne hůře…
  … zejména, pokud každý chce táhnout jiným směrem. Takové jsou vyhlídky pro budoucí německou vládu po nedělních volbách. Období relativní stability v SRN skončilo.
 • GLOSA: Darling, tady nemusíš
  Přesně to mělo zaznít od zastánců lidských práv, ženských práv, práv migrantů, práv žen a dětí na útěku před válkou a chudobou a všech dalších lidí ohrožených nějakým druhem nesvobody nebo nouze. To mělo zaznít před soudem o „právo“ nosit šátek.
 • OSOBNOST: Jan Tříska - sveřepý a precizní hráč
  „Honza je energický. Plně se do věci investuje. To, co dělá, dělá naplno. Pořádně. On je herec s tím darem, že zaujme diváka, i když nic neříká a nehýbá se. Z něho vyzařuje osobnost: jako herce i jako člověka si ho vysoko cením,“ řekl o něm před lety Václav Havel.
 • Vláda schválila volební rozpočet
  Všichni dostanou přidáno, a to tak že co nejdřív, hlavně aby se na to nezapomnělo do 12. října, to je poselství tvůrci aktuálního rozpočtu. Má to v sobě přídech komiky, protože jsou pod ním podepsáni i dva nesmiřitelní rivalové, socdem a anonisté.
 • POLITIKA: Zemětřesení v Německu
  Poprvé od poloviny 50. let se do německého parlamentu dostala opoziční nelevicová strana. AfD získala 13 % hlasů a vysílá do Bundestagu skoro stovku poslanců. To je pro partajní vládně-opoziční kartel horrorová představa.
 • AUKCE 2017 – výzva pro autory aukčních položek
 • ŠKOLSTVÍ: Neustálé vydírání lidskými právy
  Do sboroven se opět vplížil strach. Není to strach nepodobný řádění normalizačních komisařů, kteří trestali a vyhazovali kantory za to, že odmítli zaměnit obsah pojmu agrese za internacionální pomoc.
 • EVROPA: Rusko a demokracie
  Během „úklidu“ jsem narazil na tento starý text. Nevzpomínám si na rok, kdy jsem jej napsal. Ale je tu a chtěl bych jej připomenout.
 • DOPIS: Ahoj, Andreji
  Tak Ty se prej chystáš u nás vyhrát volby. Nejspíše se Ti to podaří, lidé Ti fandí a mají Tě rádi - teda zatím ne všichni, ale to se jistě změní.
 • USA: Všemožné americké disonance
  V jednom nedávném textu jsem málo úspěšně zápolil s českým překladem anglického dvojsloví „social welfare“ - zda něco jako „veřejná podpora, péče“, tak nějak.
 • VZPOMÍNKA: Babiččin deník
  Stalo se něco těžko uvěřitelného. Díky pečlivosti mého bratrance byl ve stokrát probrané pozůstalosti po naší babičce (1924-2011) nalezen její starý deník. Kopíruje zhruba období jejích čtrnácti až jednadvaceti let (1938-1945).
 • POLITIKA: Ošemetnost prezidentských průzkumů
  Prezidentské volby se pomalu blíží, o čemž svědčí i vzrůstající frekvence průzkumů veřejného mínění měřících popularitu jednotlivých kandidátů.
 • SVĚT: Muž, který přemohl algoritmus
  Svět se dozvěděl o úmrtí Stanislava Petrova, jenž proslul jako „muž, který odvrátil jadernou válku“. Ale otázka, kterou Petrov řešil v září 1983, platí i dnes: Může člověk napravit chybu počítače?
 • Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 434
  V roce 2006 mi zemřela maminka a můj kolega podlehl klamu, že alkohol vyléčí jeho deprese. Umím vyléčit letadlo, ale neumím vyléčit lidskou duši. Kolega, kterého jsem měl moc rád, se rozhodl odejít z tohoto světa, protože měl dojem, že ho nemá ráda jedna paní, do které se bezmezně zamiloval.
 • ESEJ: Masaryk a naše doba
  Po 80 letech jsou Masarykovy myšlenky, i když už nehovoří k dnešku, inspirativní, ale hlavně je pro nás jeho osobnost stále morálním vzorem.
 • NĚMECKO: Politika jde do nové etapy
  Skvělý výsledek AfD a velké ztráty - a to překvapivě ještě větší, než se čekalo - u tzv. Volksparteien dokonale odhalily to, co popírají vytrvale mainstreamová média nejméně od roku 2013, kdy se objevila AfD v německé politice: tragické zamlčování problémů a snaha zavřít hubu každému, kdo to vidí jinak než etablované strany.
 • Mutti zvítězila… ale vyhrála?
  Není divu, že křesťanští demokraté personifikovaní Angelou Merkel vyhráli. Odhaduje se, že to byla volba na jistotu, na pokračování úspěšného kurzu – Německu se daří velmi dobře, ekonomika šlape (vidíme to u nás) a rozpočet je v přebytku. Za takového stavu nemají sociální demokraté moc co nabídnout. Oni jsou živí z rozdávání veřejných peněz; jenže ty veřejné peníze rozdává Mutti taky, co tedy mají víc slibovat?
 • KLDR: 20 miliónů otroků
  Severní Korea je asi nejvíce nehumánní stát v historii, a stát s nejvíce totalitní kontrolou obyvatel. Na nočním družicovém snímku je Jižní Korea zemí světla a Severní Korea zemí tmy. Sever má 30krát nižší národní produkt na hlavu než Jih a i to málo, co má, investuje na vývoj chemických a jaderných zbraní. Provokativní střelba raket nad Japonsko z nedávných dnů by v méně smířlivých dobách znamenala důvod k válce.
 • RAKOUSKO: Velkoněmci ve vládě
  Na relativně těsnou prohru kandidáta strany Svobodných (FPÖ) Norberta Hofera ve druhém kole rakouských prezidentských voleb reagoval Václav Klaus v newsletteru IVK z června 2016 článkem Rakouští Svobodní neprohráli.
 • PRÁVO: Povinné prohlídky všech jsou pro kočku
  Mám silnou výhradu k tomu, že před každým uzavřením pracovní smlouvy, a to včetně smlouvy na dobu určitou, musí úplně každý nový zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Notabene ta není zadarmo - obvykle stojí 200-500 Kč.
 • POLITIKA: Paskvil ministryně Marksové
  Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala novou koncepci (proti)rodinné politiky. Ministryně Marksová hlasování vyvolala na konci volebního období, aby se už nemuselo přes poslance...
 • EKONOMIKA: Apokalyptičtí Zelení
  Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.
 • EKONOMIKA: Proč nás postihla národní máselná katastrofa
  Obchod je věda, napadne každého, kdo nedokáže pochopit, proč se tak najednou zvýšily ceny některých mléčných výrobků. Jinými slovy: proč došlo k národní katastrofě se zdražením másla.
 • POLITIKA: ČSSD válčí s levnou prací
  Volební billboardová kampaň se rozjela na plné obrátky a při projíždění Českem si všímám masivní kampaně ČSSD. Mimo jiné volební lídři ČSSD včele s Lubomírem Zaorálkem vedou „válku s levnou prací“.
 • ROZHOVOR: Odmítání tradic je odmítáním lidských práv
  Určitá část české společnosti stále poměřuje dnešní život tím, jak se jí žilo před listopadem 89. Zejména lidé nad 50 let upozorňují na jevy jako korupce, nemožnost vymoci právo či bezpečnost.
 • EVROPA: Džihádisté využívají výhody sociálního zabezpečení
  Podle švýcarské rozhlasové a televizní společnosti SRF stál libyjský imám, který vzýval Alláha, aby „zničil“ všechny nemuslimy, švýcarskou vládu více než 600 000 dolarů na sociálních dávkách.
 • GLOSA: V zrcadle Katalánska
  Co si představíte při agenturní zprávě o zátahu u Barcelony? Možná zátah na buňku džihádistů. Vždyť v Barceloně udeřili před měsícem. Ale chyba lávky. Tento zátah cílil na hlasovací lístky, úřední znaky volebních místností i doklady pro volební komise.
 • VZPOMÍNKA: Za Evou Kondrysovou
  V neděli 17. září zemřela ve věku devadesáti let překladatelka Eva Kondrysová. Ti, kdo nepodléhají mylnému dojmu, že se knihy překládají „tak nějak samy“, a vědí, že za každým překladem je spousta práce (a někdy se i podívají, kdo tu či onu knihu přeložil), její jméno nepochybně znají: přeložila totiž stovky knih různých žánrů.
 • PSI: Západ i východ slunce na Velké Javořině
  V sobotu skoro v poledne jsme se sešli v obci Javorník v počtu tři dospělé kusy a dva psi. Já a Ferinku, Laďa a kamarádka Radku s jejím krásným samojedem...
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/