Dobrý den, dnes je středa 21. března 2018  svátek slaví Radek, zítra Leona

 • POLITIKA: Cesta do Číny
  Poslední silvestrovská groteska z Hradu mi připomněla semaforskou zpěvačku Zuzanu Burianovou a její písničku „Co jsem všechno ztratila“: V pěti letech na písku, dodnes to mám v notýsku, zapomněla jsem panenku v kroji, klidně si teď řekněte, je to chyba dítěte…
 • ŠAMANOVO DOUPĚ: Znárodnění ve stínu Mao Ce-tunga
  Aston měl v úterním úvodníku Psa ironickou poznámku k případu Jie Ťien-minga. Pan Jie jest exředitel čínské společnosti CEFC, externí (ex?)poradce prezidenta Miloše Zemana – a přítel našeho pana prezidenta.
 • Jednání o vládních postech
  Jednání ANO se sociálními demokraty pokročilo do stádia, kddy je na stole počet ministerských křesel. Je to klasická licitace, socialisté si přáli pět křesel, Babiš nabízí čtyři. To je trochu zapeklité, protože se těžko sejdou na půli cesty… což je míněno žertem, jelikož kompromis je v politice vždycky možný a v tom je silná i slabá stránka tohoto oboru lidské činnosti.
 • GLOSA: Volby v Pekingu, volby v Rusku
  Krátce předtím, než jsem šel v neděli v půl desáté večer do sprchy, hlásila agentura TASS, že Putin získal už 75 procent hlasů. Měl jsem obavy, aby – až se ráno probudíme – neměl 110 procent. Ale žerty stranou.
 • SLOVENSKO: Kiska, další tvůrčí prezident
  Český prezident Miloš Zeman je kritizován za svůj „tvůrčí“ přístup k ústavě České republiky. Podobně tvůrčím způsobem přistupuje k výkonu své funkce i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten se radí s organizátory protestů.
 • FRANCIE: Když se dva mají rádi…
  Francouzská policie zatkla exprezidenta Sarkozyho. Je už delší dobu vyšetřován kvůli masivnímu porušení volebního zákona. Měl přijmout od libyjské vlády několik milionů eur na kampaň.
 • MIGRACE: Úředně zabaveno II.
  Itálie zadržela v sicilském přístavu plavidlo španělské neziskovky Proactiva. Posádka lodi měla mít na otevřeném moři konflikt s libyjskou pobřežní stráží.
 • MÉDIA: Mlčení jehňátek, rozuměj ovcí
  15. 3. 1939 na území Česka vpadla okupační vojska nacistického Německa. České území již bylo od října 1938 okleštěno a také v ten den již bez znacizovaného Slovenska, které vyhlásilo svojí samostatnost a přidalo se na stranu fašistů.
 • MIGRACE: Marnost
  Marnost nad marnost, to je moje snaha porozumět plně Výzvě vědců před strachem a lhostejností... podepsalo ji velmi mnoho učených, inteligentních lidí, žen a mužů, vědců oborů různých; jejichž intelligence a vzdělání si vážím, ale nejsem si absolutně jist, zda se pod Výzvu podepsali po zralé úvaze a u vědomí mnoha okolností již existujících a těch, jaké může přinést budoucnost.
 • ROZHOVOR: Juncker ani Macron nejsou snílci
  Německá sociální demokracie se musí jasně distancovat od CDU; mocensko-politicky, ale hlavně programově. Angela Merkelová dosud vždy obsadila všechna „levá“ politická témata, která v německé společnosti ještě zbývala; naposledy to bylo zrovnoprávnění sňatků homosexuálů s klasickou rodinou.
 • POLITIKA: S referendem na horské dráze
  Jen máloco ukazuje význam konkrétního dobového kontextu tak výmluvně jako otázka referenda. Zatímco v Nizozemsku vládní koalice ruší celkem nedávno přijaté poradní referendum, jež se v roce 2016 při hlasování o asociační dohodě Evropské unie s Ukrajinou odhalilo jako nástroj populistických manipulací, u nás tvoří jeho zavedení jedno z ústředních témat politického boje.
 • GLOSA: Sledovaná úmrtí
  Zdeněk Mahler patřil k lidem, jejichž odkaz se připomíná sám. Vždyť ho tesaly televizní pořady i spory o katedrálu svatého Víta, knižní i filmová zpracování příběhů Antonína Dvořáka, Emy Destinnové či T. G. Masaryka.
 • HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (26)
  Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni.
 • BEST OF HYENA: Potvora jedna mazaná
  Máme pravidelný okruh. Po Woodstockové louce na vyhlídku nad Vltavou, odtud k Domečkům je to půl druhého kilometru na Obrátku, tam se otáčíme a jdeme po Koňské dráze k autu – místopisné údaje nenajdete ani na té nejpodrobnější speciálce, jsou naše.
 • Od MDŽ k barvám
  Dospěla generace, která tyhle vzpomínky nemá; dnes je MDŽ docela populární. A došlo i na mne.
 • PRÁVO: Utajovaná pravda na Šumavě
  Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.
 • VĚDA: Politika dobra a zla a Dunning-Krugerův efekt
  Faktem je, a jsem o tom přesvědčen, že lidé většinou a rádi páchají dobro. Faktem také je, že přinutit je dělat něco zlého není vůbec těžké. Z historie víme své...
 • Blamáž na Hradě
  To je ale nepříjemné, oni toho Jie Ťien-minga opravdu vyhodili. Kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý vážili cestu až do Šanghaje, aby se tam dozvěděli to, co mohli slyšet, kdyby se v papučích na nohách posadili do křesla a pustili si Českou televizi.
 • MÉDIA: Je euroskepse výsledkem lží?
  Děs eurofilů již z pouhých úvah o možnosti vystoupit z novodobé modly lidstva, Evropské unie, se projevuje opakovaným obviněním euroskeptiků z šíření lží, polopravd, nesmyslů.
 • EVROPA: Jasné slovo ministra vnitra
  Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.
 • KANADA: Pohled z tupého úhlu
  Pane doktore, zeptal se před mnoha lety divák ve slavném pražském divadle Semafor MUDr. Miroslava Plzáka, pane doktore, co říkáte bigamii?
 • SLOVENSKO: Co ohrožuje zemi?
  Vraždy sedmadvacetiletého novináře, datového analytika z Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky Martiny Kušnírové v obci Velká Mača nedaleko Bratislavy vyvolaly na Slovensku politickou krizi.
 • SPOLEČNOST: Silvie a MeToo-skeptici
  Silvie Lauder je feministická aktivistka, která je zároveň redaktorkou Respektu. Loni přišla udělat hysterickou scénu na seminář o životních šancích normálních heterosexuálních mužů, protože o něčem tak nekorektním se přece nesmí mluvit.
 • SVĚT: Nejposlednější málo užitečné iniciativy
  Teď koncem února 2018 se svět dozvěděl o hlasování v jihoafrickém parlamentě, s výsledkem 241 proti 83 hlasům o vyvlastnění bělošských farmářů, vesměs potomků původních pionýrů, do té doby prázdných, nikým neosídlených, natož úspěšně kultivovaných končin.
 • ARCHITEKTURA: Dvakrát Rosemary na Manhattanu
  Dlouhé a studené zimní večery přímo vyzývají k četbě napínavých knížek – a ovšem i horrorů. Autor těchto řádek po letech sáhl do knihovny pro oblíbenou knihu amerického spisovatele Iry Marvina Levina (1929-2007) Rosemary má děťátko.
 • MÉDIA: Nezávislost a svoboda žurnalistů
  V posledních týdnech, zejména v souvislosti s vraždou slovenského novináře a s inauguračním projevem prezidenta Zemana, se roztrhl pytel s prohlášeními na obranu nezávislé práce novinářů.
 • Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 457
  Před několika léty jsem byl s Amálkou v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Zcela náhodou to bylo v den výročí Buštěhradské dráhy. V muzeu zatopili všechny provozuschopné mašiny.
 • GLOSA: Zpovykanci?
  Názory šířené na webu často dokládají to, co se dozvíme i v nádražní hospodě. Teď třeba postřeh, že protestující studenti jsou zpovykaná banda nechápající demokracii a volby. Z hesel výstražné stávky se snadno dělá legrace.
 • AUSTRÁLIE: Vzpomínky starého zbrojnoše – Slapy
  Slapy, pěkná vesnička, u které postavili přehradu nedaleko od Prahy, na kterou mám vzpomínku z r. 1962...
 • PRAHA: Proč si to všechno nechají Pražáci líbit?
  Většinu času trávím ve městě, kde jediný zrušený přechod pro chodce vyvolal demonstraci a přispěl k politickému zemětřesení.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/