Dobré ráno, dnes je pátek 23. srpena 2019  svátek slaví Sandra, zítra Bartoloměj

 • ESEJ: Odpověď Zelenému bojovníkovi
  Když jsem před pár dny vydal článek Z románu 1984 se stal policejní manuál, zakončil jsem jej úmyslně na ostrou notu, abych sklidil nějaké reakce. Jelikož už nějakou chvíli běží nové diskusní fórum, skutečně se mi jich dostalo.
 • Vždyť se vlastně nic neděje
  Bylo by vtipné, kdyby Miloš Zeman odmítl jmenovat Lubomíra Zaorálka ministrem kultury. Jen si to představte. Vše je údajně domluveno, premiér Andrej Babiš oficiálně nominaci odeslal, už podruhé, Antonín Staněk přes Twitter nominaci požehnal a viceprezident Ovčáček oznámil, že k beatifikaci doje v úterý 27. srpna léta Páně na Pražského hradě ve 13.15.
 • MLSOTNÍK: Meruňkové knedlíky (ale nejen meruňkové!)
  Získala jsem ještě nějaké meruňky a pár švestek, tak plácám knedlíky, něco sním, něco rozdám a zbytek zmrazím...
 • BEST OF HYENA: Mají hodinky
  V pět hodin ráno je pořád ještě tma. Vzpomínám na chmelové brigády, na tyto donucovací práce, kdy jsme za mizernou mzdu makali – už nevím v kolikahodinových směnách – na jezedáky, kteří v tu dobu jezdili na nakupovací výlety do Prahy.
 • SPOLEČNOST: Chybějící přechodové rituály
  V jednom ze svých předchozích článků jsem psal o poprasku, jaký na některých amerických vysokých školách vyvolal letáček se slovy „It is O. K. to be male“ (česky „Je v pořádku být mužem“).
 • NĚMECKO: Hnízdo špionů ze Středního východu
  Podle německé zpravodajské služby BfV zintenzivnily během posledních 12 měsíců zahraniční zpravodajské služby, zejména turecká, syrská a íránská, své aktivity v Německu.
 • KULTURA: Peter Gabriel a jeho poselství tolerance
  Pouštěl jsem ji svému příteli Akimovi ze Sýrie, který přežil jako voják syrské armády pět let války v Libanonu a momentálně stejně jako já žádal o politický azyl ve Francii.
 • FEJETON: O fenomenologii času a prostoru, jednoduše
  Zdeněk, od malička známý jako „Křenďa“, později uznávaný jako nápaditý inženýr, dobrý muzikant, mimořádně zručný muž a skvělý kamarád, telefonoval z Prahy svému dávnému příteli do Coquitlamu.
 • VZPOMÍNKA: Můj 21. srpen 1968 a dny, týdny a měsíce potom
  Ve středu 21. srpna 1968 kolem čtvrté ráno zazvonil v našem bytě ve Šmilovského ulici na Vinohradech telefon. „Vstávej, obsazujou nás Rusáci,“ docela nevzrušeným hlasem mi oznamoval bratr. „Blbej vtip,“ zavěsil jsem.
 • EKONOMIKA: Peníze z vrtulníku
  Riziko další celosvětové ekonomické krize nikdy v uplynulém desetiletí nebylo tak vysoké jako teď. Potíž je v tom, že centrální banky dnes mají mnohem méně munice pro boj s krizí než v roce 2008 nebo 2009. Některé klíčové centrální banky nemají munici prakticky žádnou. To je případ i Evropské centrální banky.
 • POLITIKA: Odmítnout!
  Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.
 • EKONOMIKA: Ano, teď to skutečně začíná vypadat na problém
  Dnes poprvé se přidám na stranu sýčků. Po dlouhém a bolestivém porodu provázeném zatím dvaceti čtvrtletími nepřerušeného růstu se tentokrát skutečně zdá, že když ne hned krize, tak stagnace je na dosah ruky. Alespoň příznaků je vidět skutečně hodně.
 • KLIMA: Doučování pro klimatické záškoláky (1)
  Snad jako jakýsi prolog nových demonstrací klimatických záškoláků, které jsou naplánovány, jakmile jim skončí prázdniny, přizvalo iDnes dva jejich mluvčí do svého pořadu Rozstřel. A nebylo to pěkné pokoukání.
 • GLOSA: Volejte řediteli?
  Kvapem se blíží konec prázdnin a den, kdy žáci školou povinní, ale i středoškoláci – a že jich není zrovna málo – usednou do školních lavic. A právě o středoškolácích, ale i o jejich rodičích, je dnešní krátké zamyšlení.
 • GLOSA: Pošlete Grétu na prázdniny
  Nejdříve jsme viděli fotografie holčičky s copánky, sedící na schodu švédského parlamentu s plakátem v ruce. Pak začali studenti středních škol v jejím jménu, ve jménu obav z budoucích klimatických změn, ve jménu idejí, které ona studentka hlásá, a ve jménu problému, o němž mnoho nevědí, absentovat páteční vyučování. Zprvu v zahraničí, ale později i u nás.
 • Zaorálek ex machina
  Tipoval jsem Ringo Čecha a ona sociální demokracie nasadí Lubomíra Zaorálka. Bývalý ministr zahraničí a bezesporu výrazná tvář sociální demokracie se chce ujmout rezortu kultury, neboť mu situace připadá nesnesitelná. Co to znamená? Nezbývá než odhadovat podle ukazatelů selského rozumu a životní zkušenosti.
 • EVROPA: Otevřená náruč a zavřené oči
  Proactiva Open Arms je organizace, která podle svých webových stránek „zachraňuje lidi, kteří se snaží dostat do Evropy na útěku před válkou, perzekucí a chudobou“. To znamená, že se cítí odpovědná za kohokoliv, kdo opouští Afriku, protože tam se válčí, dochází k perzekucím a vládne tam chudoba.
 • SVĚT: Putin u Macrona
  Ruský prezident Vladimir Putin vážil před zasedáním skupiny G7 cestu za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. ČT hodnotila pokus o nalezení nadstandardních vztahů Macrona s Putinem pozitivně.
 • KOČKY: Jak to Čendovo zašmodrchání dopadlo
  Jak pokračovala léčba FeLV
 • GLOSA: Piknik pro pamětníky
  Nelze si nevšimnout, jak často je Maďarsko spojováno se slovy „neevropský“, ba „protievropský“. Nechme stranou, že se má říkat „neunijní“, neboť nejde o kontinent, ale o EU.
 • POLITIKA: Opera plná falešných árií
  Letní tragikomický sitcom „Výměna ministra kultury“ dospěl na počátku druhé půlky srpna do opery. Ne, nikdo zatím nestihl celou kauzu převést do tak rozsáhlého a náročného hudebně-dramatického útvaru.
 • EKONOMIKA: Uhlík je jenom šidítko
  „Oni se nás bojí, protože vzbuzujeme velkou odezvu,“ řekla nedávno Greta Thunberg, světlonoška ochránců ovzduší, v rozhovoru pro britskému listu The Guardian.
 • KULTURA: Kostely musíme začít otevírat lidem!
  Mnohá místa v Česku skýtají velmi smutný pohled na beznadějně vyhlížející a dlouho neudržované a polorozpadlé kostely. Bohužel se rozhodně nejedná o žádné ojedinělé případy.
 • VZPOMÍNKA: Ja ně Ruskaja, ja iz Gruziji
  V srpnu se mi každoročně vybaví vzpomínka na 21. srpen 1968. Byla to středa. Dva dny před tímto datem, v pondělí, jsme se vrátili domů do Lomnice nad Popelkou z krásné cesty autem po Jugoslávii.
 • FEJETON: O moru, najmě duhovém
  Krakovský metropolita Marek Jędraszevski nedávno varoval před novým neomarxistickým duchem, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl. Tento mor už není rudý, ale podle jeho soudu duhový.
 • ÚVAHA: Boj proti změně klimatu způsobené člověkem
  Boje se neboje, dávám se do boje. Život je boj, ale takový obyčejný o potravu, pohodu, přežití, to vše je pochopitelné, ale jsou boje abstraktní, přesahující člověka, jeho chápání i délku života a to je jiná liga.
 • EKONOMIKA: Když je oběd křivdou
  Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném.
 • SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních 2
  V komentáři pro deník Právo jsem minulý týden psal o netoleranci těch, kteří se tak rádi sami popisují jako ti tolerantnější, rozumnější a vzdělanější z nás. Vzhledem k množství reakcí jsem se rozhodl tématu věnovat ještě jednou.
 • SVĚT: Trump kupuje Grónsko
  Donaldu Trumpovi vrtá hlavou myšlenka, že by koupil ostrov. Není divu, než si odskočil do Bílého domu, podnikal v realitách.
 • K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 13: Guam
  Po Yapu, z Colonie s jedním tisícem obyvatel, tempem 17 uzlů zdoláváme vzdálenost 449 námořních mil, doplout k největšímu ostrovu Marian (543 čtverečních kilometrů), adrese už skoro čtvrt milionů domorodců notně promíchaného původu.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/