Dobré ráno, dnes je sobota 29. února 2020  svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

 • NATO se podvoluje vydírání Turecka
  Na článek 4 Washingtonské dohody se odvolává Turecko, když požádalo o svolání konzultační schůze zástupců členských států NATO. Podle článku 4 může kterýkoli člen požadovat konzultace, pokud je ohrožena jeho územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost. V dané chvíli Turecko operuje na syrském území, tedy ohrožuje územní celistvost sousedního státu.
 • CHTIP: Židovský humor XXXV.
  „Jako každý rok, chystám se zase koupit na zimu nějaký zájezd,“ řekl Šlomo Izákovi. „Letos to ale udělám úplně jinak!“
 • ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme přikázali KSČ
  Minulý rok jsme mohutně slavili třicáté výročí sametové revoluce a návratu demokracie do našich končin. Letos nás zase čeká mohutné slavení a připomínání událostí, spojených s koncem druhé světové války před lety pětasedmdesáti.
 • VíP: Aneb víkendový pokecník
  Kalendář
 • VZPOMÍNKA: Pan Hruška
  Jsou síly mezi nebem a zemí, které je nelehko vysvětlit. Několikrát v životě se mi přihodila událost, která mnou buď otřásla, zatřásla nebo na okamžik, zdálo se mi, dala nahlédnout za oponu světa.
 • KORONAVIRUS: Pandemie aneb Proč z nás dělají hlupáky?
  Ze všech stran jsme ujišťováni, že se vlastně zas tak moc neděje. Nejnověji píše komentátor Martin Schmarz v článku Nejhorší smrt je z leknutí. Panika z koronaviru se podobá hysterii z migrantů.
 • PRAHA: Byty pro Airbnb
  Praha vytáhla do boje s krátkodobými pronájmy bytů v systému pro Airbnb. A slibuje si od toho, že se zlepší sousedské vztahy, sníží se cena pronajímaných bytů, uvolní se byty ke koupi českým zájemcům a obce budou moci evidovat, kdo se v jednotlivých bytech a v jakém čase nachází.
 • GLOSY: O světě a politice (3)
  Toto připomenutí si doby o další desetiletí zpět začíná mými poznámkami z přednášky mého dlouholetého blízkého přítele Jacoba Frenkela, tehdy hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu, později guvernéra izraelské centrální banky (abych jmenoval aspoň jeho nejvýznamnější a nejznámější funkce).
 • EVROPA: „My máme pravdu, ale jich je víc“?
  Oceňuji Vaši snahu bavit se o problémech dnešního Západu věcně, jakož i to, že jste na svém blogu otiskl odpověď „z druhé strany“. Vidím ve Vašem životopisu, že jste byl programátorem.
 • USA: Kdo do Bílého domu?
  V americkém státě Nevada se odehrály další primárky Demokratické strany, ze kterých má vzejít kandidát demokratů do listopadových prezidentských voleb. V nich drtivě zvítězil Bernie Sanders, vůdce krajně levicového křídla strany, který sám sebe označuje za demokratického socialistu.
 • KORONAVIRUS: ČT hystericky proti hysterii
  Česká televize již několik dnů informuje o nákaze koronavirem COVID-19. Moderátoři kritizují údajnou nečinnost vlády a referování o nákaze se postupně dostává do stadia frašky.
 • PRÁVO: Přehledné účetnictví „chvilkařů“
  Spolek Milión chvilek se kromě své „transparentnosti“ chlubí také „přehlednou účetní závěrkou“. S tím prvním jsou však ve skutečnosti docela na štíru, a tak se podívejme, zda na tom nejsou lépe alespoň s tím druhým.
 • MÉDIA: Wu-chan, Novotný, Maláčová
  Videem můžete manipulovat, aniž jste manipulovali samotné video: stačí vynechat kontext nebo zabrnkat na emoce popiskem.
 • GLOSA: Maturita u Komise
  Občas neuškodí připomenout stará školní hodnocení. Třeba klasifikační stupeň „zákonné mravy“. Zní to přijatelně, že? Ve skutečnosti to znamenalo čtyřku z chování. Mravy zákonné byly jen krůček před nezákonnými – a ty už jsou věcí policie. Cosi podobného se vyskytuje i dnes.
 • PRÁVO: Když se z pomluvy učiní hodnotící soud
  Andrej Babiš může dál s autoritou předsedy vlády roztrubovat, že Transparency International je zkorumpovaná organizace. Kým? No přece státem, který on řídí. Ale vlastně nejen českými ministerstvy, nýbrž i Evropskou unií.
 • VĚDA: Fakta o nemoci COVID-19
  Před několika lety vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) seznam patogenů, které, jak uvedla, vyžadují naléhavou pozornost vědců.
 • Lidé bděte, neblbněte
  To se říkalo za minulého režimu, ale nic vážného se tím nemyslelo. Spíš to byl jen vtípek na závěrečná slova Reportáže psané na oprátce, která se obyvatelstvu, zvláště pak dětem, cpala horem dolem. Dnes z toho zbyl slogan LIDÉ ZDĚTE – prodejce cihel ve stavebninách.
 • BIG EXPERT: Zahraniční trhy
  Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 2. 2020.
 • SVĚT: Středověk vs. virus
  Jižní Korea má poměrně dost nakažených, aktuální číslo zní 1595. Případy nejsou ovšem rovnoměrně rozloženy v populaci. Největší množství je jich koncentrováno ve městě Daegu, centru oné náboženské sekty, ze které se infekce rozšířila (Shincheonji Church of Jesus).
 • EVROPA: Vyloučí nás z Pionýra?
  Jsou situace, které přímo vybízejí k porovnávání s ději či události minulými. Jsa bílým heterosexuálním mužem vyššího věku, leccos si pamatuji. Je jistě pravda, že to nic moc neznamená, protože tvrzení „se stářím přichází moudrost“ je pravda jen někdy.
 • POVÍDKA: Děvče na rozcestí
  Emilie Kittlová byla bystré a sebevědomé děvče a její otec – zámožný podnikatel s národními a uměleckými zájmy – o všestranný rozvoj nadané dcery pečoval. Dívka hrála na housle, zpívala, malovala a psala básně.
 • POLITIKA: Úskalí ideové bezbřehosti
  Před 29 lety, v únoru 1991, se na mimořádném sněmu rozdělilo Občanské fórum na Občanskou demokratickou stranu a Občanské hnutí (obě nové strany se formálně ustavily v dubnu 1991).
 • EGYPT: Odešel Husní Mubarak
  Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.
 • POLITIKA: Mráz přichází z Pekingu
  Strategické partnerství s Čínou je založeno na nezpochybnitelné zásadě: Když čínský mandarín zadupe, musí Čech srazit paty.
 • GLOSA: Nobel pro Trumpa?
  Nepřekvapí-li Donald Trump delší čas něčím nečekaným, asi se cítí nesvůj. Sem patří i neprávem zapadlá zprávička. Už se ví, že USA jednají s Talibanem o mírové dohodě pro Afghánistán.
 • GLOSA: ODS a ČSSD jsou jedné krve
  Je nepřehlédnutelné, po jak podobných cestách kráčejí ODS a ČSSD, dvě kdysi nejmocnější české politické strany. Obě opustily principy, na kterých byly založeny, respektive obnoveny.
 • ÚVAHA: EU, její rámec a obsah
  EU je obrazně řečeno jakýsi neutrální rámec, jehož působnost je vyplněna i ohraničena primárním právem, a jejíž trh, tedy to podstatné jak pro marxisty, tak pro klasické liberály, se vyznačuje základními ekonomickými svobodami.
 • PRAHA: Naschvály nemají úroveň
  Dvě aktuální situace krásně obnažily způsob jednání primátora Zdeňka Hřiba – Mariánský sloup a přejmenování náměstí Pod kaštany před ruskou ambasádou. Obojí se přitom dalo uskutečnit, ale zároveň slušně, politicky vyspěle, logicky a smysluplně.
 • MLSOTNÍK: Motané
  Znáte je všichni, kolik slzí a zapíchnutých párátek v dásních už přinesly. Kolik kilometrů nití se na ně spotřebovalo, kolik hospodyněk si probodlo jehlou na ně dlaň, a tak si je zjednodušilo a dělá je „rozstřelené“. Ano, španělské ptáčky mám na mysli.
 • BLÍZKÝ VÝCHOD: Selhání „palestinského nacionalismu“
  V únoru 2019 se konal Varšavský summit, kde se řešila i „palestinská otázka“. Nové skutečnosti ukazují, že popularita „palestinské věci“ nadále klesá výhradně mezi státy Perského zálivu.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.


http://www.zidlik.cz/
JUDr. Radek Židlík, advokát
http://www.zidlik.cz/
http://www.lukinterier.cz/
Kancelářský nábytek a židle
http://www.lukinterier.cz/
http://www.pizzaforman.cz/
Pizzeria u Formanů
http://www.pizzaforman.cz/
http://www.hbreal.cz
H&B REAL, kom.spol.
http://www.hbreal.cz
http://www.ellux.cz/
E L L U X ... partner Vaší koupelny
http://www.ellux.cz/